16 stycznia 2011

Cła ochronne szkodzą krajom rozwijającym się

Państwa rozwijające się argumentują, że ich producentom potrzebna jest ochrona przed zbyt tanim importem.
Domagają się zachowania możliwości wznawiania barier celnych w przypadku nagłego spadku cen na światowych rynkach lub zbyt dużego importu. Utrzymują, że jest to konieczne dla stabilizacji cen i ochrony gospodarki.
Tymczasem symulacja przeprowadzona na amerykańskim Purdue University dowodzi czegoś zupełnie przeciwnego. Naukowcy z tej uczelni, przy wykorzystaniu komputerowego modelu GTAP (Global Trade Analysis Project, model symulujący zależności światowej gospodarki) wykazali, że cła ochronne w rzeczywistości szkodzą gospodarce słabszych krajów i zamiast stabilizować ceny - powodują ich gwałtowne skoki w przypadku nagłych zmian na światowych rynkach. Zwiększają również koszty ponoszone przez najbiedniejszych.
W momencie, kiedy rodzimi producenci zawodzą i zwiększa się import a kraj rozwijający się wprowadza zwiększone cła ochronne, ceny produktów rosną. Zwiększają się ceny żywności a jeśli większa liczba krajów wprowadza podobne bariery celne, destabilizacji ulegają ceny na rynkach światowych.

Więcej w artykule:
http://kopalniawiedzy.pl/bariery-celne-ochronne-cla-importowe-liberalizacja-handlu-Runda-Doha-WTO-GTAP-Purdue-University-Thomas-Hertel-Amanda-Leister-Will-Martin-11314.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz