24 października 2011

Made in China?

Ciekawy fragment z artykułu o Chinach:
Wiele towarów rzekomo produkowanych w Chinach jest tam tylko montowanych. Raport Instytutu Azjatyckiego Banku Rozwoju z 2010 roku pokazywał, że szacowana wartość iPhone’a w sprzedaży hurtowej do 178,96 dolara, a wartość zmontowania go w Chinach to jedynie 6,50 dolara*. Większość kosztów produkcyjnych to wysoce precyzyjne komponenty wytwarzane nie w tanich gospodarkach, ale w krajach, gdzie płace są wysokie, takich jak Japonia i Korea Południowa.
* Dlatego Apple umieszcza na swoich produktach napis: "Designed in the U.S.A., Made in China" lub "Designed in California. Assembled in China".
Źródło:
http://forsal.pl/artykuly/556783,chinczycy_zarabiaja_juz_tyle_co_europejczycy.htmlhttp://www.polityka.pl/nauka/komputeryiinternet/1520276,1,niezwykla-kariera-stevea-jobsa.readhttp://en.wikipedia.org/wiki/Made_in_China#Marketing_significance 

1 komentarz :

  1. Takie towary nas zalewają, no ale nie ma się co dziwić;) Sami też wysyłamy nasze towary za granicę, no ale nie w takich ilościach. Jak organizujecie eksport na wschód, to usługi od https://ccrw.pl/unia-celna/ na pewno wam się przydadzą.

    OdpowiedzUsuń